X
تبلیغات
زولا

آسمون پر ستاره

به پاس خدمات ارزنده ادوین هابل به دانش اخترشناسی، یکی از بزرگترین تلسکوپ های فضایی جهان ، هابل نام گذاری شد.ادوین هابل(۱۹۵۳- ۱۸۸۹) نخستین کسی بود که نظریه انبساط کیهان و فرمول مرتبط آن (ثابت هابل) را مطرح نمود.

سیاره مشتری از دید تلسکوپ هابل 

 

 

 

تازه ترین عکس های تلسکوب هابل

به پاس خدمات ارزنده ادوین هابل به دانش اخترشناسی، یکی از بزرگترین تلسکوپ های فضایی جهان ، هابل نام گذاری شد.ادوین هابل(۱۹۵۳- ۱۸۸۹) نخستین کسی بود که نظریه انبساط کیهان و فرمول مرتبط آن (ثابت هابل) را مطرح نمود.

 تلسکوپ فضایی هابل در سال ۱۹۹۰ میلادی به مدار زمین پرتاب شد و  همزمان با این فرایند یکی از آرزوهای دیرینه ستاره شناسان(بویژه نظریه لایمن اسپیتزر) پیرامون استفاده از رصدخانه ای در ورای جو زمین و بدور از هرگونه آلودگی و اختلالات جوی، به حقیقت پیوست. هابل در طی ۱۶ سال ماموریت خود داده های بسیار ارزشمندی (از منظومه شمسی گرفته تا ژرف ترین نگاه به دور دست های کیهان)در اختیار دانشمندان قرار داده است.
ما به واسطه هابل توانستیم به گذشته های دور (اندک زمانی پس از مه بانگ) سفر کنیم و ژرف ترین نگاه را به کیهان بیاندازیم . تلسکوپ فضایی هابل در ارتفاع ۵۷۵ کیلومتری از سطح زمین هر ۹۷ دقیقه یک بار به دو آن می گردد.
 
سحابه ngc 6302سحابه NGC 6302 که با نام سحابه پروانه شناخته می شود: ستاره ای که زمانی پنج برابر خورشید جرم داشت، منفجر شد و گاز های ناشی از انفجار و گازهای اطراف آن در فضا پراکنده شد.
سحابه کارینستونی از گاز و گردوغبار که با عنوان سحابه کارینا شناخته می شود: درون این ابر ستارگانی درحال ایجاد شدن هستند. نمای قابل دیدن (بالا) و مادون قرمز (پایین) اطلاعات زیادی به ستاره شنایان می دهند.
نمای پانورامیک از حدود 10 هزار ستاره در قنطورس اومگانمای پانورامیک از حدود ۱۰ هزار ستاره در قنطورس اومگا. رنگ های مختلف نشاندهنده مراحل مختلف پیدایش است که ستارگان در آن به سر می برند.
کهکشان های پنج گانه استفانکهکشان های پنج گانه استفان مجموعه ای است از کهکشان هایی که وارد مرز یکدیگر شده اند، هر چند تنها چهار کهکشان از این مجموعه واقعا به یکدیگر نزدیک هستند و کهکشان پنجم (سمت چپ و بالا) بیشتر به کره زمین نزدیک است تا چهار کهکشان دیگر.
خوشه کهکشانی خوشه کهکشانی Abell 370: این تصویر نشاندهنده پدیده “زوم کیهانی” است که در آن، نیروی جاذبه باعث می شود نور کهکشان های دور دست تقویت شده و آن کهکشان نزدیک تر جلوه کند.این پدیده طبیعی ابزاری است برای مطالعه نقاط دوردست در فضا.
کهکشان مارپیچ بسته ngc 6217کهکشان مارپیچ بسته NGC 6217: این اولین تصویری است که توسط دوربین ACS که در سفرهای اخیر شاتل تعمیر شد، از این کهکشان گرفته شده است.
سیاره مشتری از دید تلسکوپ هابلسیاره مشتری از دید تلسکوپ هابل در تاریخ ۲۳ ژوئیه ۲۰۰۹: لکه سیاهی که در نزدیکی قطب جنوب این سیاره دیده می شود حاصل برخورد یک شهاب سنگ است.
 

نوشته شده در دوشنبه 22 شهریور‌ماه سال 1389ساعت 11:31 ق.ظ توسط علیرضا نظرات (0)


Design By : Pars Skin


LinkDump
Archives
Categories
Links
Specific
Design
Others